Excursie tematica cu prilejul Centenarului Marii Uniri

28 Martie 2018 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu tinerii, printr-un parteneriat între parohiile Mădulari, Nemoiu și Liceul Teoretic Măciuca, în data de 26 martie a fost organizată o excursie cu clasa a X-a a Liceului Teoretic Măciuca, în contextul centenarului Marii Uniri, în săptamâna „Școala altfel”.

Au fost vizitate Cetatea Alba Iulia, Cetatea Devei, Castelul Corvinilor din Hunedoara și Mănăstirea Lainici, adevărate vetre de istorie, cultură și spiritualitate creștină. Elevii au fost însoțiți de doamnele profesoare Sichigea Anca și Petre Mariana, de la Liceul Teoretic Măciuca, și de preoții Sichigea Ionuț și Catană Adrian.