Activități catehetice și procesiuni în Protopopiatul Drăgășani

21 Noiembrie 2017 / Învățământ

La Praznicul Intrării în Biserică a Maicii Domnului, la Parohia Amărăști din Protopopiatul Drăgășani s-a desfășurat un amplu program liturgic și catehetic, organizat cu prilejul sărbătoririi hramului bisericii parohiale.

În ajunul sărbătorii, elevii Școlii Gimnaziale Amărăști, însoțiți de doamna directoare Catrina Diana Asineta și de către cadre didactice, au participat la activitatea catehetică organizată de către Părinte Mălinaș Iulius, intitulată „Maica Domnului, ocrotitoarea copiilor”.

Seara, Slujba Vecerniei cu Litie a fost săvârșită de un sobor de preoți în mijlocul cărora a fost prezent Părintele Protoiereu Ion Dumitrașcu, după care a fost organizată o procesiune cu icoane, al cărui traseu s-a desfășurat între bisericile din comuna Amărăști, cu opriri la troițele din localitate unde au fost rostite ectenii și rugăciuni. La procesiune au participat reprezentanții autorităților locale și ai instituțiilor de învățământ, elevi și numeroși credincioși ai parohiei.