Acțiuni social-filantropice la Parohia Ostroveni

11 Septembrie 2023 / Social

Parohia Ostroveni din municipiul Râmnicu-Vâlcea a desfășurat, la începutul lunii septembrie, o serie de acțiuni social-filantropice.

Aceste acțiuni s-au încheiat la început de an școlar, când, aproximativ 4100 de elevi de la școlile gimnaziale de pe raza cartierului Ostroveni, au primit din partea parohiei iconițe sfințite, ca semn al binecuvântării lui Dumenezu în noua activitatea de învățare și cunoaștere.
Evenimentul a debutat în biserica cu hramul „Înălțarea Domnului”, după Sfânta Liturghie, când, părintele paroh Ion Dincă, a sfințit iconițele ce au fost distribuite elevilor ce aparțin școlilor din cartierul Ostroveni.
Acțiunea vine să completeze activitățile social-filantropice organizate în parohia noastră la început de an școlar, cu nădejdea că, în felul acesta, împlinim cuvântul evanghelic, întrucât «credința fără fapte, moartă este» (Iacov II, 26)”, a spus părintele paroh Ion Dincă.