Editura Praxis

• Nouă apariţie editorială la Editura Praxis

Un nou studiu dedicat Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, episcop al Râmnicului între anii 1705-1708, a apărut la Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului, avându-l ca autor pe dl. Ion Marian Croitoru, conferențiar universitar la Universitatea Valahia din Târgoviște.

26 Septembrie 2019
  • Sfântul Teodor Suditul, Cuvântări

Sfântul Teodor Studitul, Cuvântări

3 Iulie 2019
  • Sentimentul Românesc al ființei

Volumul, editat de Arhiepiscopia Râmnicului și Institutul de Filosofie şi Psihologie „Constantin Rădulescu-Motru” al Academiei Române, reunește  comunicările științifice ale Simpozionului Naţional Constantin Noica, cu tema „Sentimentul românesc al fiinţei”, eveniment organizat la Râmnicu-Vâlcea în zilele de 25-26 mai 2018, sub patronajul Arhiepiscopiei Râmnicului.

23 Ianuarie 2019
  • Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului prezentă la Târgul Național de Carte Religioasă de la Sibiu

În perioada 1-4 noiembrie, Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului a fost prezentă la Târgul Național  de Carte Religioasă desfășurat la Biblioteca Astra din Sibiu.

4 Noiembrie 2018
  • Răzvan Theodorescu, „Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”

La Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului a apărut cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, lucrarea „Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”, semnată de academicianul Răzvan Theodorescu. Cartea face parte din colecţia „Memoria Historiae”, completând cel de-al treilea număr.

20 Octombrie 2018
  • „Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene”

Cu binecuvântarea și sub coordonarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Editura Praxis a apărut volumul Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene.

16 Octombrie 2018
  • Pr. Dr. Ștefan Zară, „Sfântul Ambrozie al Mediolanului. Monografie patristică”

Numeroase studii de teologie românească vorbesc despre înnoirea Tradiției, reafirmând îndemnul întoarcerii la Părinți, a traducerii operelor acestora, pentru regăsirea sensului viu și valorilor spirituale.

23 Iulie 2018
  • O nouă apariţie editorială: Pr. Dr. Ștefan Zară, „Sfântul Ambrozie al Mediolanului. Monografie patristică”

13 Iunie 2018
  • Lansarea volumului „Râmnicul meu” aparținând romancierului Dinu Săraru

Sala Iosif Episcopul Casei Sfântul Ierarh Calinic a găzduit luni, 23 octombrie, evenimentul prilejuit de lansarea cărții Râmnicul meu  a renumitului romancier Dinu Săraru.

23 Octombrie 2017
  • „Ava Teofil, ostașul lui Hristos de pe Taborul Argeșului”

La Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului, cu binecuvântarea și sub coordonarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, a apărut volumul Ava Teofil, ostașul lui Hristos de pe Taborul Argeșului”.

21 August 2017
  • Un nou număr al Revistei Praxis

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie a apărut numărul 3 pe anul 2017 al revistei Praxis, Buletinul informativ al Arhiepiscopiei Râmnicului.

11 August 2017
  • Editura Praxis prezentă la Salonul Național de Literatură și Artă „Rotonda Plopilor Aprinși” și Festivalul Cărții la Râmnic

Editura Praxis  a Arhiepiscopiei Râmnicului participă cu o prezentare de carte la Salonul Național de Literatură și Artă „Rotonda Plopilor Aprinși” și Festivalul Cărții la Râmnic.

16 Mai 2017