Editura Praxis

• Preoți vâlceni în închisorile comuniste (1945-1964)

Volumul Preoți vâlceni în închisorile comuniste (1945-1964), semnat de istoricul Adrian Nicolae Petcu, reprezintă o carte eveniment care plinește un gol în literatura română de detenție: mărturisirea dreptei credințe în temnițele comuniste de către preoții vâlceni.

20 Decembrie 2019
  • Conf. Univ. Dr. Ion Marian Croitoru, „Sfântul Antim Ivireanul - apărător al legii strămoșești”

Volumul „Sfântul Antim Ivireanul - apărător al legii strămoșești” semnat de Conf. Univ. Dr. Ion Marian Croitoru face parte din colecția „Memoria Historiae” a Editurii Praxis.

20 Octombrie 2019
  • Nouă apariţie editorială la Editura Praxis

Un nou studiu dedicat Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, episcop al Râmnicului între anii 1705-1708, a apărut la Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului, avându-l ca autor pe dl. Ion Marian Croitoru, conferențiar universitar la Universitatea Valahia din Târgoviște.

26 Septembrie 2019
  • Sfântul Teodor Suditul, Cuvântări

Sfântul Teodor Studitul, Cuvântări

3 Iulie 2019
  • Eu le-am dat Cuvântul Tău

Volumul intitulat Eu le-am dat Cuvântul Tău a apărut la Editura Praxis în anul 2019, sub semnătura Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

21 Iunie 2019
  • „Voievodul Mircea cel Bătrân, apărător al dreptei credințe și ctitor de lăcașuri sfinte”

În cadrul colecției Studia Academica volumul „Voievodul Mircea cel Bătrân, apărător al dreptei credințe și ctitor de lăcașuri sfinte ”.

20 Februarie 2019
  • Sentimentul Românesc al ființei

Volumul, editat de Arhiepiscopia Râmnicului și Institutul de Filosofie şi Psihologie „Constantin Rădulescu-Motru” al Academiei Române, reunește  comunicările științifice ale Simpozionului Naţional Constantin Noica, cu tema „Sentimentul românesc al fiinţei”, eveniment organizat la Râmnicu-Vâlcea în zilele de 25-26 mai 2018, sub patronajul Arhiepiscopiei Râmnicului.

23 Ianuarie 2019
  • Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului prezentă la Târgul Național de Carte Religioasă de la Sibiu

În perioada 1-4 noiembrie, Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului a fost prezentă la Târgul Național  de Carte Religioasă desfășurat la Biblioteca Astra din Sibiu.

4 Noiembrie 2018
  • Răzvan Theodorescu, „Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”

La Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului a apărut cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, lucrarea „Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”, semnată de academicianul Răzvan Theodorescu. Cartea face parte din colecţia „Memoria Historiae”, completând cel de-al treilea număr.

20 Octombrie 2018
  • „Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene”

Cu binecuvântarea și sub coordonarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Editura Praxis a apărut volumul Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene.

16 Octombrie 2018
  • Pr. Dr. Ștefan Zară, „Sfântul Ambrozie al Mediolanului. Monografie patristică”

Numeroase studii de teologie românească vorbesc despre înnoirea Tradiției, reafirmând îndemnul întoarcerii la Părinți, a traducerii operelor acestora, pentru regăsirea sensului viu și valorilor spirituale.

23 Iulie 2018
  • O nouă apariţie editorială: Pr. Dr. Ștefan Zară, „Sfântul Ambrozie al Mediolanului. Monografie patristică”

13 Iunie 2018