Editura Praxis

• Răzvan Theodorescu, „Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”

La Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului a apărut cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, lucrarea „Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”, semnată de academicianul Răzvan Theodorescu. Cartea face parte din colecţia „Memoria Historiae”, completând cel de-al treilea număr.

30 August 2018
  • „Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene”

Cu binecuvântarea și sub coordonarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Editura Praxis a apărut volumul Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene.

25 Iulie 2018
  • O nouă apariţie editorială: Pr. Dr. Ștefan Zară, „Sfântul Ambrozie al Mediolanului. Monografie patristică”

Numeroase studii de teologie românească vorbesc despre înnoirea Tradiției, reafirmând îndemnul întoarcerii la Părinți, a traducerii operelor acestora, pentru regăsirea sensului viu și valorilor spirituale.

13 Iunie 2018
  • Lansarea volumului „Râmnicul meu” aparținând romancierului Dinu Săraru

Sala Iosif Episcopul Casei Sfântul Ierarh Calinic a găzduit luni, 23 octombrie, evenimentul prilejuit de lansarea cărții Râmnicul meu  a renumitului romancier Dinu Săraru.

23 Octombrie 2017
  • „Ava Teofil, ostașul lui Hristos de pe Taborul Argeșului”

La Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului, cu binecuvântarea și sub coordonarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, a apărut volumul Ava Teofil, ostașul lui Hristos de pe Taborul Argeșului”.

21 August 2017
  • Un nou număr al Revistei Praxis

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie a apărut numărul 3 pe anul 2017 al revistei Praxis, Buletinul informativ al Arhiepiscopiei Râmnicului.

11 August 2017
  • Editura Praxis prezentă la Salonul Național de Literatură și Artă „Rotonda Plopilor Aprinși” și Festivalul Cărții la Râmnic

Editura Praxis  a Arhiepiscopiei Râmnicului participă cu o prezentare de carte la Salonul Național de Literatură și Artă „Rotonda Plopilor Aprinși” și Festivalul Cărții la Râmnic.

16 Mai 2017
  • Deschiderea Salonului Național de Literatură și Artă „Rotonda Plopilor Aprinși” și a Festivalului Cărții la Râmnic

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Asociația Culturală „Curierul de Vâlcea” în parteneriat cu Arhiepiscopia Râmnicului, Consiliul Local și Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea, Biblioteca Județeană „Antim Ivireanul” Vâlcea, Uniunea Scriitorilor din România – Filiala Sibiu și Primăria comunei Prundeni organizează, în perioada 15-19 mai, Salonul Național de Literatură și Artă „Rotonda Plopilor Aprinși”, ediția a VII-a și Festivalul Cărții la Râmnic, ediția a IV-a.

15 Mai 2017
  • Virgil Cândea, „Un mare ctitor: Neagoe Basarab (1512-1521)”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, la Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului apare în Colecția „Memoria historiae” volumul Virgil Cândea, „Un mare ctitor: Neagoe Basarab (1512-1521)”

4 Mai 2017
  • Stavrofora Theodora Videscu, „Monahia Platonida. Despina Milița Doamna, soția Sfântului Voievod Neagoe Basarab”

În cadrul Colecției „Doamnele Domnilor Români”, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, la Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului apare, volumul maicii Stavrofora Theodora Videscu „Monahia Platonida. Despina Milița Doamna, soția Sfântului Voievod Neagoe Basarab”.

4 Mai 2017
  • Călătorind cu întrebarea. Interviuri cu stareții și starețele mănăstirilor din Arhiepiscopia Râmnicului

Călătorind cu întrebarea. Interviuri cu stareții și starețele mănăstirilor din Arhiepiscopia Râmnicului, autori Gheorghe Smeureanu și Tiberiu Pârnău.

17 Ianuarie 2017
  • Tiparul bisericesc la români

În volumul Tiparul bisericesc la români, cei doi autori, Arhimandritul Dr. Veniamin Micle, duhovnic cunoscut și cărturar erudit, și domnul Petre Cichirdan, jurnalist apreciat al ținuturilor vâlcene, reușesc să expună cu claritate istoricul tiparului bisericesc din țara noastră, într-un dialog jurnalistic de certă valoare.
    17 Ianuarie 2017