Eşti aici

Simpozionul Național Biserica și Armata României – Tradițiile conlucrării

Data evenimentului: 
2016-06-22 16:15

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopia Râmnicului în parteneriat cu Academia Oamenilor de Știință din România și Centrul de cercetare al conlucrării Bisericii Ortodoxe cu Armata României General Paul Teodorescu cu sediul la Mănăstirea Dintr-un Lemn, organizează sâmbătă, 25 iunie 2016, Simpozionul Național Biserica și Armata României – Tradițiile conlucrării, în cadrul căruia va avea loc lansarea revistei Misiunea. Cuvântului de binecuvântare al Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, se vor alătura comunicările științifice ale unor prestigioși profesori de istorie de la universități din țară, preoți, cercetători, ale reprezentanților instituțiilor de comandă, de instrucție și de învățământ militar.

Evenimentul se va desfășura în Sala Iosif Episcopul din cadrul Așezământului cultural Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, începând cu ora 11.00.

Înfiinţarea Centrului de Cercetare al Conlucrării Bisericii Ortodoxe Române cu Armata României – General Paul Teodorescu constituie demersul cultural pe care Arhiepiscopia Râmnicului şi Instituţiile de comandă, de instructie şi învăţământ militar îl susţin pentru reafirmarea misiunii jertfelnice pe care domnitorii români creştini şi armata din toate timpurile au desfăşurat-o pentru „apărarea Bisericii şi a credinţei strămoşeşti, pentru întregirea neamului, pentru libertatea şi demnitatea noastră".

Manifestările duhovnicești, științifice și culturale vor continua la Mănăstirea Dintr-un Lemn, duminică, 26 iunie, prin slujba de pomenire a Generalului Paul Teodorescu și Ședința Consiliului Științific al Centrului de Cercetare a Conlucrării Bisericii Ortodoxe cu Armata României - General Paul Teodorescu.