Pricesne și cântări bisericești închinare Maicii Domnului și Sfintei Cruci

11 Martie 2018 / Învățământ

Copiii din corul Aghiofilia al Parohiei Foleștii de Sus au susținut în Duminica Sfintei Cruci un buchet de pricesne și cântări bisericești închinate Maicii Domnului și Sfintei Cruci.

Evenimentul inițiat de către părintele Emanuil Găman a fost organizat prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului.

„În cadrul activităților catehetice propunem modele de comportament moral, iar în formarea tinerilor observăm că între activitățile îndrăgite sunt cele legate de cor, fie că acesta se desfășoară în perioada sărbătorii Nașterii Domnului, fie în celelalte perioade ale anului bisericesc. Pricesnele, deși nu sunt cântări întâlnite în special în zona Ardealului, sunt îndrăgite de credincioșii de toate vârstele și, de aceea, am gândit ca în duminica închinată Sfintei Cruci să le cântăm împreună, tineri și bătrâni”, a amintit părintele la începutul momentului duhovnicesc.