Întrunirea Cercului pastoral „Valea Lotrului”

8 Noiembrie 2019 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 7 noiembrie, biserica filială cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din cătunul Drăgăneşti a Parohiei Călinești, Protopopiatul Călimănești, a fost gazda unei noi întâlniri a membrilor  Cercului pastoral „Valea Lotrului".

Întâlnirea, dedicată „Anului omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) şi Anului comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești”, fost precedată de săvârșirea Tainei Sfântului Maslu.

Tema „Satul românesc. Între tradiţie, supravieţuire şi speranţă”, a fost susţinut de către părintele Ion-Daniel Bărsoianu de la Parohia Săliște. După o scurtă evocare a satului românesc de altădată, au fost analizate, succint, problemele actuale din viaţa satului, precum şi modalităţi de a atenua criza cu care se confruntă satul românesc.

În partea a doua a întâlnirii, au avut loc discuţii asupra temei propuse dar şi asupra unor pro