Parohia Colonie Nuci Parohia Colonie Nuci
Parohia Colonie Nuci

Cateheză în Parohia Colonie Nuci

În ziua de 8 martie 2016, cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, pr. Buda Nicolae-Dorin, coordonatorul Biroului de Catehizare a rromilor din Arhiepiscopia Râmnicului, a organizat o întâlnire cu tinerii rromi din Parohia Colonie Nuci, Protopopiatul Râmnicu Vâlcea.

În cadrul acestei întâlniri a fost prezentată cateheza Dragostea lui Dumnezeu Tatăl şi datoriile noastre creştineşti, care exprimă iubirea faţă de aproapele. Tot în cadrul acestei întâlniri s-a ascultat o parte din Sfânta Liturghie în limba rromani, proiect misionar realizat cu implicarea directă a ÎPS Varsanufie.

La acestă întâlnire au participat pr. Dragomir Gabriel, paroh al Parohiei Colonie Nuci, și pr. Truță Marian.