„Av paś o Del - Vino lângă Dumnezeu”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, în data de 21 iunie, s-au continuat acțiunile social-filantropice inițiate de către părintele Nicolae-Dorin Buda, inspector coordonator al Departamentului de misiune pentru rromi, din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului, prin care au fost dăruite haine, încălțăminte și alimente familiior de rromi din comunitatea Colonie Nuci, Râmnicu Vâlcea. Activitatea s-a desfășurat cu sprijinul Părintelui Consilier Moga Nicolae și prin suportul material al Parohiei Voineasa.

Prin activitățile educative și sociale desfășurate, Biroul de catehizare a rromilor își propune identificarea situațiilor de criză cu care se confruntă membrii acestei etnii, oferind în același timp sprijin în vederea promovării toleranței și a respectului în cadrul comunităților parohiale. Această acțiune s-a desfășurat în cadrul programului ,,Av paś o Del - Vino lângă Dumnezeu”.