Sfințirea Bisericii „Învierea Domnului” și „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” de la Mănăstirea „Sfântul Ioan Iacob”- Țara Loviștei

2 Octombrie / Administrativ

Duminică, 6 octombrie, la Mănăstirea „Sfântul Ioan Iacob”- Țara Loviștei va avea loc sfințirea Sfințirea bisericii cu hramurile „Învierea Domnului” și „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul”, ce va fi săvârșită de către un sobor de ierarhi.

Piatra de temelie a acestui așezământ monahal a fost pusă în ziua de 23 iunie 2013, lucrările de construcție ale bisericii și corpului de chilii au fost realizate în perioada iunie-decembrie a aceluiași an.

În perioada 2014-2024 s-au întreprins mai multe lucrări de înfrumusețare a bisericii, care a pictată în frescă, iar în ziua de 8 iulie a anului 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a așezat spre închinare în acest locaș de cult, icoana Maicii Domnului Kazanskaia.

Sfântul lăcaș a fost înzestrat cu mobilier bisericesc sculptat manual în lemn de stejar, s-au confecționat acoperăminte noi și s-au achiziționat frumoase obiecte de cult și alte odoare liturgice.

La exterior, au fost refăcute fațadele corpului de chilii și au fost amenajate mai multe spații verzi.

Pelerinii sunt așteptați la acest moment duhovnicesc al Mănăstirii „Sfântul Ioan Iacob”- Țara Loviștei, când li se oferă tuturor prilejul de a se închina în Sfântul Altar.