Procesiune cu Icoana Sfântului Apostol Andrei în municipiul Drăgășani

30 Noiembrie 2019 / Administrativ

În ajunul sărbătorii Sfântului Apostol Andrei în municipiul Drăgășani a fost organizată o procesiune cu Icoana Sfântului Apostol Andrei.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, procesiunea a fost precedată de slujba Privegherii săvârșită de părintele protoiereu Daniel Bîrneață împreună cu preoți din municipiul Drăgășani și de la parohiile învecinate.  A devenit o tradiție ca militarii pompieri și jandarmi  din municipiul Drăgășani să participe la procesiuni cu ocazia prăznuirii sfinților ocrotitori ai bisericilor din incintele Detașamentului de pompieri precum și a Școlii Militare de Subofițeri de Jandarmi.

La finalul procesiunii, părintele protoiereu Daniel Bîrneață a reliefat misiunea militarilor pompieri în apărarea valorilor vieții, aceștia devenind recunoscători sfinților ocrotitori după fiecare activitate, iar recunoștința se transformă în rugăciune. Sfântul Apostol Andrei rămâne învăţător al Evangheliei pentru întregul popor român, o activitatea misionară prin care au fost sădite valorile spirituale ale neamului nostru.