Pelerinaj al credincioșilor de la Parohia Dobrușa

24 Iunie 2019 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Dobrușa din Protopopiatul Drăgășani a organizat duminică, 23 iunie, un pelerinaj la mănăstirile Curtea de Argeș, Antonești și Trivale.

Părintele Dragoș Butușină a precizat că pelerinajul a constituit „un prilej de bucurie duhovnicească, întărire în credinţă şi îmbogăţire spiritual-duhovnicească, dar şi culturală. Pelerinii au descoperit că rugăciunea este  forma cea mai intensă a legăturii călugărului cu Dumnezeu, aceasta fiind împletită cu munca și activitatea social-filantropică. Ne-am încredințat de faptul că marii domnitori ai Ţării Româneşti au devenit ctitori de lăcașuri sfinte și și-au ales între sfătuitori părinți duhovnicești cu viață sfântă, susţinând şi promovând legătura dintre cult şi cultură, spre binele Bisericii şi al poporului”.