![Cercul pastoral-misionar Călimăneşti Cercul pastoral-misionar Călimăneşti](http://arhiepiscopiaramnicului.ro/sites/default/files/styles/img-node-slider/public/arhiepiscopiaramnicului/images/2016/03/12804244_1003068033101871_1690324349_n.jpg?itok=UYVHPYK1×tamp=1457532672)
Cercul pastoral-misionar Călimăneşti s-a întrunit la Parohia Şerbăneşti
Joi, 3 martie 2016, la Parohia Şerbăneşti din localitatea Sălătrucel, în biserica cu hramul Sfântul Ierarh Nicolae s-a desfăşurat o nouă întrunire a Cercului pastoral-misionar Călimăneşti, gazdă fiind preotul paroh Rogoz Vasile.
Sfânta Liturghie a fost săvârşită de un sobor de preoţi, sub protia pr. Lupu Ovidiu, după care a urmat şedinţa cercului pastoral. Lucrările şedinţei au fost deschise de pr. Neţu Emanoil, coordonatorul cercului pastoral, iar părintele Rogoz Vasile a susţinut lucrarea cu titlul Educaţia moral-religioasă a tinerilor în Biserică şi şcoală, o lucrare temeinc alcătuită, care a prezentat realităţile zilelor noastre. În cadrul şedinţei s-au dezbătut probleme actuale, s-au identificat anumite soluţii de intensificare şi unitate a activităţilor cu Şcoala şi profesorii de religie, iar în încheiere au fost abordate şi unele probleme administrative.