Procesiune de Bobotează în Parohia Crețeni, Protoieria Drăgășani

7 Ianuarie 2020 / Administrativ

De praznicul Botezului Domnului, în Parohia Crețeni, Protopopiatul Drăgășani, a fost organizată o procesiune între locașurile de cult ale parohiei.

Procesiunea a debutat cu săvârșirea slujbei Vecerniei și a sfințirii apei la biserica filie cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, monument istoric, de un numeros sobor de preoți, în prezența credincioșilor din parohie și comunele limitrofe. După binecuvântarea credincioșilor cu agheasmă, soborul preoților, dimpreună cu alaiul credincioșilor, au mers în procesiune spre biserica cu hramul Sfântul Ioan Botezătorul a Parohiei Crețeni. La procesiune au participat și primarul comunei Crețeni și membrii administrației locale.

La finalul procesiunii, părintele paroh Daniel Bîrneață, protoiereu al Protoieriei Drăgășani, a reliefat semnificațiile duhovnicești ale praznicului Botezului Domnului și însemnătatea Aghesmei Mari.