Activități duhovnicești și misionare în Protopopiatul Călimănești

28 Octombrie 2018 / Administrativ

În Protopopiatul Călimănești  au fost inițiate în această perioadă activități duhovnicești și misionare.

„Preotul este chemat să aducă în jurul său şi al altarului întreaga comunitate creştină, folosindu-se de toate mijloacele misionare, liturgice şi pastorale”, arată părintele protoiereu Nicolae Ceaușu, fapt pentru care, în cadrul cercurilor pastorale au fost inițiate mai multe proiecte privitoare la intensificarea misiunii pastoral-misionare, sociale și culturale din parohii.

Întrucât activitățile misionare, sociale, duhovnicești și educative, continuă activitatea liturgică, considerată a fi energia care mişcă Biserica în devenirea ei misionară, la sărbătorile prilejuite de cinstirea sfinților ocrotitori ai parohiei, în perioada posturilor sau în alte momente cu semnificație duhovnicească, sunt săvârșite slujbe în sobor.

În ajunul sărbătorii Sfântului Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, preoții din Cercul pastoral Budești au săvârșit Taina Sfântului Maslu după slujba Vecerniei și a Litiei la Parohia Golești II.