Mormântul lui Mircea cel Mare
Mănăstirea Cozia
568 de ani

Parastas pentru Mircea cel Mare la Cozia

În duminica a 32-a după Rusalii, ÎPS Părinte Varsanufie a săvârșit slujba de Parastas pentru voievodul Mircea cel Mare, înconjurat de un sobor de preoţi, la  Sfânta Mănăstire Cozia.

Astăzi, 31 ianuarie 2016, ÎPS Părinte Varsanufie a săvârșit slujba de Parastas pentru voievodul Mircea cel Mare, înconjurat de un sobor de preoţi, la  Sfânta Mănăstire Cozia, cu ocazia a 568 de ani de la trecerea sa la cele vesnice.

În cuvântul rostit cu această ocazie, Înaltpreasfinția Sa a amintit rolul semnificativ pe care voievodul Mircea cel Mare l-a avut în istoria neamului românesc și, totodată, activitatea desfășurată în sprijinul Bisericii: Este un mare ctitor de lăcașuri sfinte. Mănăstirea Cozia, ctitoria sa, este una dintre cele mai importante ctitorii ale Voievodului Mircea cel Mare, una dintre cele mai reușite realizări arhitecturale din Țara Românească, din a doua jumătate a secolului al XIV-lea. În biserica acestei sfinte mănăstiri, Mircea cel Mare și-a ales locul de odihnă veșnică, precum și loc pentru portretul votiv de "mare voievod și domn" pictat în partea dreaptă a naosului.

Cel care l-a sfătuit pe Mircea să ridice ctitoria de la Cozia pe locul unde se află astăzi, a fost, cu siguranță, Sfântul Nicodim de la Tismana, călugăr cărturar și "sfetnicul lui Mircea întru cele dumnezeiești". Se știe din izvoare sigure că "Nicodim sfințitul" a fost duhovnicul lui Mircea încă din tinerețe și că mai târziu, când Mircea a ajuns domn, "îl lua adesea pe Nicodim cu dânsul". Mănăstirea  Cozia a fost târnosită de însuși Nicodim, al carui chip este zugrăvit în partea de sud a pronaosului. Ca mănăstire, Cozia s-a organizat sub directa supraveghere a Sfântului Nicodim de la Tismana. El numește cel dintâi stareț cunoscut din documente, Ieromonahul Chir Gavriil, fără îndoială un ucenic al său.

Dreapta credință și evlavia domnitorului Țării Românești, Mircea cel Mare, nu pot fi puse la îndoială. Înseși ctitoriile sale sunt semn al unei credințe nestrămutate, ce arată dorința acestuia de a fi pomenit necontenit la Sfânta Liturghie, iar duhovnicul său, Sfântul Nicodim de la Tismana, este, fără doar și poate, un garant cert al vieții creștine pe care domnitorul o ducea.

De asemenea, Înaltpreasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioși să urmeze exemplul pocăinței și întoarcerii vameșului Zaheu, căruia atât de rodnică i-a fost întâlnirea cu Mântuitorul Iisus Hristos, încât din om păcătos, a devenit om nou, om drept. Atât de hotărâtă a fost întoarcerea lui, de la păcat, la adevăr, de la ne­dreptate, la adevărata trăire, încât de la început s-a debarasat de nedreptățile ce-l legau de trăirea păcătoasă, nelăsându-l să se întoarcă spre săvârșirea binelui şi a virtuţii şi care era, în acelaşi timp, izvorul păcatelor sale: avuţia sa prea mare.

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie a mulțumit clerului, autorităților locale prezente la eveniment și credincioșilor, care au ales să se roage împreună pentru veșnica pomenire a voievodului creștin înmormântat la Cozia.