manastirea cozia

• Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie l-a instalat pe noul stareț al Mănăstirii Cozia

„Începând cu această zi, Mănăstirea Cozia renaște duhovnicește”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, duminică, 4 noiembrie, la instalarea părintele protosinghel Veniamin Luca, cel de-al 85-lea stareț al mănăstirii.

4 Noiembrie 2018
  • Pronaosul Mănăstirii Cozia - mormintele și fațada sudică

„Sala-tezaur” a Mănăstirii Cozia

Sub aspect patrimonial, pronaosul Mănăstirii Cozia este o adevărată „sală-tezaur” pentru că ea adăpostește nu numai mormintele voievodale, ci şi cea mai veche realizare în frescă din această vatră monahală, datând din secolul al XIV-lea.

4 Noiembrie 2018
  • „Oamenii care I-au adus osanale, care L-au slăvit și care L-au cinstit, peste numai câteva zile, vor striga în curtea lui Pilat: Răstignește-L! Răstignește-L!”, a spus IPS Varsanufie în Duminica Floriilor la Mănăstirea Cozia

Duminică, 1 aprilie,  la Sărbătoarea Intrării Domnului în Ierusalim, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Cozia. Alături de Înaltpreasfinția Sa, a fost prezent un sobor de preoți și diaconi, dar și mulțimea de credincioși care au sărbătorit Praznicul Floriilor în ctitoria Voievodului Mircea cel Bătrân.

1 Aprilie 2018
  • Voievodul Mircea cel Bătrân pomenit la 600 de la trecerea la cele veșnice. IPS Varsanufie a săvârșit Sfânta Liturghie și Slujba de parastas la Mănăstirea Cozia

Astăzi se împlinesc 600 de ani de trecerea la cele veșnice a Voievodului Mircea cel Bătrân, apărător al neamului românesc și ctitor de lăcașuri sfinte. Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit cu acest prilej Sfânta Liturghie și Slujba de pomenire în ctitoria voievolui, Mănăstirea Cozia, în pronaosul căreia a fost înmormânt.

31 Ianuarie 2018
  • Chiriarhul Râmnicului: „Cuvântul Mântuitorului schimbă inima vameșului Zaheu și a familiei sale”

Duminică, 21 ianuarie, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Varsanufie a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Cozia unde a fost cinstită Icoana Maicii Domnului făcătoare de minuni, așezată în catapeteasma bisericii, și a fost pomenit ctitorul mănăstirii, Voievodul Mircea cel Bătrân, pentru comemorarea căruia în Arhiepiscopia Râmnicului se desfășoară zilele acestea mai multe evenimente spiritual-culturale.

21 Ianuarie 2018
  • Slujbă de pomenire pentru Voievodul Mircea cel Bătrân la Mănăstirea Cozia

Sâmbătă, 28 ianuarie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit slujba de pomenire pentru Voievodul Mircea cel Bătrân, ctitorul Mănăstirii Cozia. Alături de Înaltpreasfinția Sa au fost prezenți părinții stareți ai mănăstirilor vâlcene, mai mulți preoți și diaconi, precum şi oficialităţi locale şi personalităţi culturale, istorici de marcă şi numeroşi credincioşi.

28 Ianuarie 2017
  • Întrunirea comisiilor naționale la Călimănești-Căciulata

La Călimănești-Căciulata s-au întrunit comisiile naționale de specialitate la Limba și literatura română, Limba și literatura română pentru minorități, Limba latină și Neogreacă.

10 Decembrie 2016
  • (Video) Pașii pelerinului - Bolnița Mănăstirii Cozia

În partea exterioară a Mănăstirii Cozia, dar fostă parte din ea, pe un deal ce domină mănăstirea, se înalţă bolniţa.

11 Noiembrie 2016
  • Simpozionul Internațional „Sfântul Antim Ivireanul – Cultura și spiritualitatea europeană și caucaziană de la sfârșitul secolului al XVII-lea și începutul secolului al XVIII-lea”

Arhiepiscopia Râmnicului în colaborare cu Arhiepiscopia Tomisului, Academia Oamenilor de Știință din România, Academia Națională de Știință din Georgia, Centrul de Studii si Cercetari Religioase si Juridico-Canonice al celor Trei Religii Monoteiste (mozaică, creștina și islamică) - afiliat Facultății de Teologie din cadrul Universității Ovidius Constanța, Universitatea din Silesia din Katowice (Polonia) a organizat Simpozionul Internațional „Sfântul Antim Ivireanul – Cultura și spiritualitatea europeană și caucaziană de la sfârșitul secolului al XVII-lea și începutul secolului al XVIII-lea”

18 Septembrie 2016
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Cozia

În Duminica a VI-a după Rusalii, 31 iulie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la altarul de vară al Mănăstirii Cozia, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

31 Iulie 2016
  • Bolnița Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Bolniţa Mănăstirii Cozia cu hramul Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel, este ctitoria voievodului Radu Paisie, fost egumen de la Argeş, fiind construită între anii 1542-1543, în timpul mitropolitului Varlaam şi sub egumenul Hilarius, aşa cum aminteşte inscripţia pictată pe pereţii exo-nartexului.

28 Iunie 2016
  • Mormântul lui Mircea cel Mare

Parastas pentru Mircea cel Mare la Cozia

În duminica a 32-a după Rusalii, ÎPS Părinte Varsanufie a săvârșit slujba de Parastas pentru voievodul Mircea cel Mare, înconjurat de un sobor de preoţi, la  Sfânta Mănăstire Cozia.

31 Ianuarie 2016