(Video) Pașii pelerinului - Bolnița Mănăstirii Cozia

11 Noiembrie 2016 / Documentare

În partea exterioară a Mănăstirii Cozia, dar fostă parte din ea, pe un deal ce domină mănăstirea, se înalţă bolniţa.

A fost zidită între anii 1542 şi 1543 de Radu Paisie pentru bolnavii şi bătrânii comunităţii. Pe bună dreptate, specialiştii români şi străini  au văzut bolniţa ca pe nestemata Coziei din secolul al XVI-lea, aceasta datorită echilibrului arhitectural alegerii decoraţiunilor şi a frumuseţilor deosebite a picturilor interioare. În imediata apropiere a bolniţei se găseşte cimitirul şi clopotniţa. Clopotele sale, donate în 1395 şi în 1413 de Mircea cel Bătrân, dar mai apoi mutate în 1879 la Curtea de Argeş şi Râmnic, încă mai aşteaptă să răspândească vocea de mult uitată a întemeietorului său.