Teatru de păpuși pentru copiii și tinerii din Parohia Valea Cheii

12 Iunie 2023 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sâmbătă, 10 iunie 2023, copiii și tinerii din Parohia Valea Cheii, au avut bucuria de a viziona gratuit un spectacol de teatru de păpuși intitulat Căsuța de turtă dulce.

La spectacol au participat un număr de aproximativ 50 de copii din parohie, cu vârste cuprinse între 5 și 15 ani, care au fost au fost răsplătiți la final cu pizza, dulciuri și sucuri.
Scopul evenimentului a fost posibilitatea participării copiilor din mediul rural la ateliere de teatru și dezvoltare personală.
Inițiativa face parte din cadrul proiectului Căsuţa de turtă dulce, spectacol de teatru cu păpuşi şi marionete, pentru copiii din mediul rural, derulat la inițiativa părintelui paroh Bogdan Scheanu în parteneriat cu Școala Gimnazială din Păușești-Măglași.