Proiect social implementat de Parohia Ionești II

10 August 2023 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Ionești II, în cadrul proiectului parohial ,,Liturghia faptelor bune”, a susținut financiar și logistic, pe o perioadă de 6 luni, un proiect social pentru o familie numeroasă constând în introducerea instalației electrice.

Imobilul respectiv, sub acoperișul căruia, familia Bălășoiu își duce traiul de zi cu zi, era singura familie care nu avea introdus curentul electric, iar la stăruința preotului paroh Constantin Diaconu, prin cheltuiala Parohiei Ionești II, au fost obținute actele de intabulare și titlul de proprietate, contractele de racordare la rețea, contorul electric, introducerea instalației electrice în casă, cumpărarea materialelor și manopera.
Prin implicarea socială a parohiei la nivel local în viața enoriașilor defavorizați, s-a dorit să se aducă deschidere spre un trai mai bun și civilizat pentru întreaga familie, în special pentru cei patru copii minori.
În continuare, Parohia Ionești II are în atenție dotarea casei cu aparate electrice care să le vină în ajutor, precum televizor, frigider, mașină de spălat, dar și implementarea proiectului prin Agenția Fondului de Mediu în vederea obținerii de panouri fotovoltaice și încălzile solară.
Astfel de activități vor continua la Parohia Ionești II, cu speranța că implicarea Bisericii Ortodoxe la nivel de parohie, va face împlinite și pline de viață cuvintele Mântuitorului Iisus Hristos: ,,Voi sunteți sarea pământului și lumina lumii”.