Popas duhovnicesc de rugăciune și cateheză la Biserica Sfântul Dumitru din Râmnicu-Vâlcea

9 August 2023 / Social

La Parohia cu hramul Sfântul Dumitru, din Râmnicu-Vâlcea grija pentru persoanele vâstnice este o prioritate permanentă. Această grijă se concretizează în diferite acțiuni de ajutorare și prin rugăciunile zilnice pentru neputințele acestora. În data de 9 august 2023, la Biserica cu hramul Sfântul Dumitru, din Râmnicu-Vâlcea, s-a desfășurat o nouă activitate pentru bătrânii din parohie unde după slujba Sfântului Maslu, PC. Pr. paroh Manu Gheorghe Septimiu, a ținut un cuvânt de învățătură prin care a arătat importanța credinței în vindecarea bolilor.

Sacroterapia în viața bătrânilor are un rol extrem de important. Terapia prin credință duce la refacerea legăturii cu Dumnezeu și folosește rugăciunea, postul, citirea textelor scripturistice și facerea de fapte bune. Acestea reprezintă metode eficiente de înlăturare a suferinței trupești și sufletești, fiind adevărate medicamente pentru cei în vârstă și părăsiți”, a precizat părintele paroh, Manu Gheorghe Septimiu.