Nou proiect pentru ajutorarea semenilor inițiat de Sectorul Social și Parohia Trăistari

17 Mai 2022 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Sectorul Social Filantropic în colaborare cu  Parohia Trăistari din Protoieria Râmnicu-Vâlcea, a oferit pachete cu scutece pentru adulți, dar și trei saltele din spumă cu memorie pentru un somn mai sănătos, unor familii numeroase din Municipiul Râmnicu-Vâlcea.

„Măsura dragostei faţă de aproapele este grija pe care o avem pentru noi înşine, după porunca Mântuitorului Hristos: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi" (Matei XXII, 39). Fără iubire nu putem moşteni Împărăţia lui Dumnezeu, căci „cel ce nu iubeşte n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire" (I Ioan IV, 8)”,  a precizat  părintele Bogdan Brădeanu, director social la Parohia Trăistari.