Liga Femeilor Creștine Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului a organizat un nou pelerinaj pentru copiii de la „Casa Pinocchio”

24 Mai 2021 / Social

Liga Femeilor Creștine Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului a organizat sâmbătă, 23 mai, un nou pelerinaj pentru copiii de la „Casa Pinocchio” din Băbeni, coordonați de domnul Mihai Ghebrea și doamna Mihaela Pătru.

În cadrul pelerinajului  „Pe urmele Patriarhului Justinian Marina - Părintele orfanilor'', copiii și însoțitorii acestora au mers la mănăstirile Viforâta și Dealu.  La Mănăstirea Viforâta  au fost întâmpinați de maica stareță Macaria, iar la Mănăstirea Dealu copiii au primit o lecție de istorie susținută de domnul Constantin Cristea.

„Patriarhul  Justinian Marina a acordat o atenție deosebită văduvelor și orfanilor, iar dâra de lumină rămasă în urma sa este tot mai strălucitoare în zilele noastre”,  au precizat doamnele Zenovia Zamfir, Maria Păun și Mihaela Popa, coordonatoarele proiectului.