Activităţi de recreere – socializare organizate de Parohia Bujoreni

17 Mai 2022 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, părintele Cristian Balaci, preot coslujitor la Parohia Bujoreni, Protoieria Râmnicu-Vâlcea, a organizat o acțiune de recreere și socializare, dorind să aducă bucurie pentru 25 de copilași proveniți din familii aflate în dificultate.

„La această activitate au participat 25 de copii care au vizionat un spectacol de circ, s-au bucurat, au socializat și au petrecut un timp de calitate, constructiv, lucru care, din cauza lipsei posibilităților materiale, era imposibil pentru aceștia. Acțiunea urmărește prevenirea excluderii sociale a copiilor și familiilor cu risc crescut de izolare socială, printr-un program de activități instructiv-recreative, menite pentru a combate abandonul școlar. Arhiepiscopia Râmnicului se implică în mod activ și într-o manieră constantă în problemele cu care se confruntă tinerii din Eparhie”,  a precizat  părintele Cristian Balaci.