Acțiune socială a Parohiei Toți Sfinții pentru persoane defavorizate

17 Aprilie 2020 / Social

În zilele premergătoare praznicului Învierii Domnului, Parohia Toți Sfinții din municipiul Râmnicu-Vâlcea, Protoieria Râmnicu-Vâlcea, a derulat acțiuni sociale pentru persoanele cu posibilități financiare reduse și pentru cele care sunt izolate și lipsite de ajutor.

„Întrezărim și simțim bucuria Praznicului Învierii Domnului, însă nu toți dintre noi au și puterea trupească și sufletească de a ajunge la acest mare dar duhovnicesc, pentru că sunt multe persoane lângă noi care nu au fie cele necesare traiului de zi cu zi, fie nu au o persoană care să-i cerceteze și să-i întărească în suferințele prin care trec. Iar toate acestea sunt resimțite cu mult mai mult în această perioadă de carantină prin care trecem cu toții. De aceea, întrucât Biserica lui Hristos nicicând nu va putea fi în carantină, ca semn de mângâiere trupească și sufletească, am vizitat diferite persoane aflate în astfel de nevoi și le-am dăruit din partea Parohiei Toți Sfinții câte un mic dar, constând în produse specifice sărbătorilor pascale. Nădăjduiesc ca smeritul nostru gest să le alunge din suflet teama de singurătate sau de lipsuri și să ajungă prin gânduri bune și prin rugăciune la simțirea bucuriei Învierii Domnului nostru Iisus Hristos”, a precizat preotul Mihai Cârstea, slujitor la biserica Parohiei Toți Sfinții din municipiul Râmnicu-Vâlcea.