Alimente oferite credincioșilor din Parohia Colonie Nuci

9 Ianuarie 2018 / Social

Din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Părintele Consilier Codruț Dumitru Scurtu, împreună cu Părintele Protoiereu Nicolae Proteasa, Părintele Nicolae Dorin Buda, inspectorul Biroului de catehizare a rromilor, și Părintele Constantin Dragomir,  au oferit alimente unor familii aflate în situații de risc social din Parohia Colonie Nuci.

Datorită situațiilor materiale precare, familiile sunt ajutate periodic cu articole de îmbrăcăminte și igienă, rechizite școlare și alimente.  Ajutorul oferit este necesar atât pentru depășirea perioadei de iarnă cât și pentru susținerea elevilor în școală și prevenirea abandonului școlar, dar și pentru susținerea integrării sociale a acestora.