Activități catehetice în Protoieria Drăgăşani

17 Iunie 2019 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului şi prin îndrumarea Biroului de Învățământ şi Activități cu tinerii, în parohia Dozeşti din Protoieria Drăgăşani a fost organizată activitatea cultural-catehetică „Tradiții şi port popular de Rusalii, în vatra satului românesc”.

În cadrul parteneriatului de cooperare dintre parohie şi școală, părintele Nicolae Diaconu i-a invitat pe elevii școlilor gimnaziale Dozeşti şi Rusăneşti, coordonați de doamna profesor de Religie, Ionica Diaconu, să participe la Sfânta Liturghie, alături de credincioşi, îmbrăcați în frumoasele costume populare, multe dintre ele fiind lucrate de bunici.

Fiind deja o tradiție, toți cei prezenți la sfânta biserică au fost invitați să ia parte la jocurile şi dansurile populare, alături de tinerii căluşari, activități desfăşurate în curtea muzeului sătesc, al familiei Alexandru şi Angela Tolea. Bucuria implicării copiilor şi tinerilor din comunitate în păstrarea vie a credinței strămoşeşti, cât şi a datinilor satului natal a fost răsplătită de părintele paroh prin oferirea unor diplome, icoane şi cărţi.