Activități social culturale desfășurate de Liga Femeilor Creștin Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului

31 Ianuarie 2017 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni 30 ianuarie 2017, Liga Femeilor Creştin Ortodoxe Vâlcea a organizat acţiunea intitulată „Picături de iubire şi lumină”, în cadrul proiectului „Iubirea de aproapele meu”, la Centrul de Îngrijire şi Asistenţă Socială de la Bistriţa din cadrul Direcţiei de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Vâlcea.

Au fost alături de Zenovia Zamfir reprezentanta Ligii Femeilor Creştin Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului, prof. dr. Nicolae Dinescu, poetul Marian Bărăscu, publicist Constanţa Triţă, interpreta de muzică populară Tatiana Mărcoianu şi poetul Constantin Triţă. Oaspeţii au oferit un mic spectacol de muzică şi poezie, au vorbit despre iubire şi credinţă. Pentru „Picătura de iubire şi lumină” doamna Daniela Coca, coordonator centru şi Mariana Persu, administrator, au mulţumit tuturor celor implicaţi în buna desfăşurare a activităţii. La final, membrii delegaţiei au vizitat mănăstirile Bistriţa, Dintr-un Lemn şi Govora.

Evenimentului a fost organizat de Liga Femeilor Creştin Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului, Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea, Asociaţia „Rusidava Literară”, Mănăstirea Bistriţa, Direcţia de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Vâlcea.