Sfinţii Cuvioşi Neofit şi Meletie

• Prăznuirea Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stânișoara

Duminică, 3 septembrie 2017, în ziua prăznuirii Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie, Mănăstirea Stânișoara se va îmbrăca în haine de sărbătoare.

1 Septembrie 2017
  • Slujba Vecerniei și Utreniei Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stânișoara

Slujba Vecerniei și Utreniei Sfinților Cuvioși Neofit  și Meletie de la Mănăstire, în interpretarea Grupului Psaltic Tronos al Patriarhiei Române.

17 Ianuarie 2017
  • (Audio) Cântări din Slujba Vecerniei Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie

CD-ul Cântări din Slujba Vecerniei Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie a apărut cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Editura Praxis, în interpretarea Grupului Psaltic Tronos al Patriarhiei Române.

1 Noiembrie 2016
  • Audio

CD-ul Acatistul Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie a apărut cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Editura Praxis.

Interpretează: Arhid. Andrei Leonte

28 Octombrie 2016
  • Audio

Interpretează: Arhid. Andrei Leonte

28 Octombrie 2016
  • Viața Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie de la Stânișoara

Sfinții Cuvioși Neofit și Meletie au sihăstrit în  Muntele Sălbaticul, din preajma Mănăstirii Cozia, iar ucenicii lor au întemeiat Mănăstirea Stânișoara. În munții din preajma Mănăstirii Cozia s-au nevoit mulţi sihaștri iubitori de Dumnezeu, atât înainte de zidirea sfântului locaș de către fericitul întru pomenire domnitor Mircea cel Mare al Ţării Româneşti, cât și după aceea. În preajma anului 1600, săpându-și chilie în stâncile munților, acești doi bineplăcuți ai lui Dumnezeu s-au ostenit peste treizeci de ani, slăvind neîncetat pe Dumnezeu.

5 Septembrie 2016
  • Sfinţii Cuvioşi Neofit şi Meletie de la Mănăstirea Stânișoara

Acatistul Sfinţilor Cuvioşi Neofit şi Meletie de la Mănăstirea Stânișoara

De Dumnezeu iubitorilor Părinţi, suindu-vă în munţii faptelor bune, locaşuri Preasfântului Duh v-aţi arătat, iar acum ca făclia în sfeşnic luminaţi în lume, Cuvioşilor Neofit şi Meletie; rugaţi-vă lui Hristos-Dumnezeu să mântuiască sufletele noastre!

6 Iulie 2016
  • Sfinţii Cuvioşi Neofit şi Meletie de la Mănăstirea Stânișoara