Parohia Zătreni

• Parohia Slăvești

Ziua Copilului plină de bucurie în parohiile Protopopiatului Horezu

Ziua de 1 iunie, ziua care prilejuiește bucurie în inima fiecărui copil din lumea aceasta, a adus și anul acesta momente deosebit de frumoase copiilor din Protopopiatul Horezu.

2 Iunie 2016
  • Ziua mondială fără tutun

Ziua mondială fără tutun la Parohia Zătreni

La Parohia Zătreni, Ziua mondială fără tutun a fost marcată de tinerii din parohie la Școala Gimnazială Zătreni.

2 Iunie 2016

Mângâind pe cei bolnavi

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sub coordonarea sectorului Social-filantropic şi Misionar şi a sectorului Învăţământ şi Activităţi cu tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului, in ziua de 14 aprilie 2016, în Parohia Zătreni s-a desfăşurat proiectul social filantropic şi misionar Mângâind pe cei bolnavi.

Acest proiect a fost coordonat de preotul Gherghina Mihail în parteneriat cu Şcoala Gimnazială Zătreni, reprezentată de domnul profesor de Religie Murgu Alexandru-Ovidiu, împreună cu tinerii din parohie.

14 Aprilie 2016
  • Parohia Zătreni

Ziua Internaţională a Teatrului, evocată în Protopopiatul Horezu

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, Ziua internațională a Teatrului a fost evocată și în Protopopiatul Horezu.

27 Martie 2016
  • Școala Gimnazială Zătreni

Activități cu ocazia Zilei Mărţişorului în Parohia Zătreni

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul s-au desfășurat activități cu ocazia Zilei Mărţişorului şi a Femeilor Creştine în Parohia Zătreni, Protopopiatul Horezu.

Părintele Mihail Gherghina, în parteneriat cu Școala Gimnazială Zătreni, a organizat împreună cu doamna învățătoare Mădălina Tiru atât pentru 1 Martie, cât și pentru 8 Martie un program creativ, unde copiii de la clasa pregătitoare au confecționat mărțișoare pentru a le oferi mamelor, cu ocazia acestor zile.

3 Martie 2016
  • Parohia Zătreni

Activități cu tineretul în Parohia Zătreni

Cu binecuvântarerea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, în Parohia Zătreni au avut loc o serie de activități cu tinerii, la iniţiativa părintelui Vasile-Emanoil Găman.

Activitatea, coordonată de preoții Hihail Gherghina și Cosmin Dumitrana, în colaborare cu învățătoarea Aurelia Copoeru, se încadrează în manifestările prilejuite de Anul omagial al educației religioase a tineretului creștin-ortodox.

2 Martie 2016