Alimente și masă caldă pentru bătrâni la Parohia Dianu

2 Noiembrie 2018 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, sub coordonarea Sectorului Social - Filantropic al Arhiepiscopiei Râmnicului, la Parohia Dianu din Protoieria Horezu, comuna Stroesti, se desfășoară proiectul social „Mânca-vor săracii”.

În cadrul proiectului, părintele Ion Alin Marin își propune să ofere alimente și hrană caldă persoanelor în vârstă aflate în situații de risc social. „Migrația tinerilor spre orașe sau plecarea în străinătate au dus la îmbătrânirea satelor, astfel încât mulți dintre locuitori, rămași singuri, se confruntă cu numeroase lipsuri. Sunt bătrâni pe care nu-i mai vizitează nimeni, nu mai au sprijin la treburile gospodărești, nu sunt ajutați atunci când sunt bolnavi și neputincioși. Pentru aceștia noi reprezentăm nu doar sprijin bătrânețelor lor, ci trăim sentimentul de a face parte din familiile lor”, spune părintele.