Tradiții religioase de Crăciun

23 Decembrie 2016 / Învățământ

„Sâmbătă, 17 decembrie 2017,  în Parohia Jiblea-Veche din Protoieria Călimănești, am organizat acţiunea caritabilă „Tradiţii religioase de Crăciun”. Elevii de la Școala Gimnazială „Șerban-Vodă Cantacuzino” Călimănești, Structura Jiblea-Veche, îndrumați de d-na profesoară Violeta Negrea, au venit să vestească Nașterea Domnului prin tradiționalele colinde de Crăciun.  Cu acest prilej de mare bucurie, părinți și bunici, toți credincioși ai parohiei,  s-au implicat  pentru împodobirea bradului  lângă care copiii sau nepoții lor au colindat, dovedind că vor duce mai departe, peste ani, colindul străbun prin glasurile lor cristaline și curate. Pentru  credincioșii prezenți am organizat o agapă frăţească oferindu-le ceai cald, cozonac, cornulețe și portocale”, a precizat  Pr. Constantin Negrea.

În colaborare cu d-nul Primar Florinel Constantinescu, pr. paroh Constantin Negrea le-a oferit colindătorilor daruri.

În această perioadă nu au lipsit nici activitățile filantropice. Pr. Constantin Negrea împreună cu membrii Consiliului Parohial au distribuit colecta de haine și jucării oferite de d-na Grațiela Vlad, președinte la ONG „Simbio”. Cu sprijinul cadrelor didactice s-au realizat pachete pe categorii de vârstă și au fost dăruite  copiilor de la grădiniță și elevilor de la cls.0 –VIII din cadrul Școlii, Structura Jiblea-Veche.