Școală de vară în Parohia Marcea

18 August 2021 / Învățământ

În luna august, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Marcea din Protoieria Drăgășani a organizat Școala de vară „Sub ocrotirea Maicii Domnului”.

În cadrul activităților catehetice, recreative și ludice, participanții au participat la diferite ateliere: pictură, șah,  au mers în drumeții.

„Programul școlii de vară se adresează tuturor copiilor și tinerilor dornici de a petrece timpul liber în cadrul unor activități în care ne încredințăm iubirii milostive a Preasfintei Treimi și, în același timp, ne așezăm, deplin, sub ocrotirea Maicii Domnului”, a precizat părintele Gheorghe Anca.

Programele catehetice din acest an au cuprins și o secțiune dedicată păstrării legăturilor cu  românii din afara granițelor țării.