Mihai Eminescu omagiat de tinerii din Parohia Băbeni I

16 Ianuarie 2019 / Învățământ

De  Ziua Culturii Naționale, Parohia Băbeni I în parteneriat cu Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Vâlcea, Liceul „George Țărnea” și Casa de Cultură „Dragoș Vrânceanu” din Băbeni au organizat la statuia poetului Mihai Eminescu din fața Mănăstirii Ostrov un moment cultural.

Alături de elevi, membri ai Cercului catehetic al Parohiei Băbeni I, însoțiți de părintele Emil Rădulescu, la manifestare au participat profesori ai Liceului „George Țărnea", reprezentanți ai C.J.C.P.C.T. Vălcea și ai Casei de Cultură „Florin Zamfirescu" din Călimănești.

În contextul manifestării, tinerii au sustinut un recital de poezie  din lirica eminesciană, au fost rostite alocutiuni și s-au depus flori la statuia poetului.