Pelerinajul de Florii în Protopopiatul Horezu

31 Martie 2018 / Administrativ

Sute de credincioși și preoți au participat sâmbătă, 31 martie, la Pelerinajul de Florii care s-a desfășurat în orașul Horezu.

Procesiunea a început după slujba Vecerniei cu Litie, săvârșită la Biserica „Naşterea Maicii Domnului” din incinta protoieriei.  După rânduiala sfințirii stâlpărilorcare au fost împărțite preoților și pelerinilor, pelerinajul s-a desfășurat pe itinerariul: Protoierie - Primăria Horezu  - Biserica  Intrarea în Biserică a Maicii Domnului.  Copii îmbrăcați în costume populare, purtând în mâini icoane cu intrarea Domnului în Ierusalim, au deschis procesiunea, urmați fiind de toacă preoți, autorități locale și credincioși, care au  cântat: Troparul Floriilor; Cu noi este Dumnezeu, Cuvine-se cu adevărat și podobia Cămara Ta, Mântuitorule.

La finalul pelerinajului, au fost sfințite iconițele ce au fost dăruite pelerinilor.