comunicat de presă

• Arhiepiscopia Râmnicului reiterează obligativitatea respectării hotărârilor Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române privind anul electoral

Arhiepiscopia Râmnicului reiterează obligativitatea respectării hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române nr. 1731 din 29 februarie 2024, privind anul electoral.

Nerespectarea hotărârilor Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române atrage după sine suportarea consecințelor potrivit prevederilor statutare, canonice și disciplinare.

26 Martie 2024
  • Anunț public privind decizia etapei de încadrare

ARHIEPISCOPIA RÂMNICULUI cu domiciliul în municipiul Râmnicu Vâlcea, str. Matei Basarab, nr. 23, judeţul Vâlcea, titular al proiectului: "CONSTRUIRE CENTRALĂ FOTOVOLTAICĂ (PROSUMATOR) OSTROVENI", propus a se realiza în municipiul Râmnicu Vâlcea, str. Ion Creangă, nr. 33, judeţul Vâlcea, anunță publicul interesat asupra luării deciziei etapei de încadrare de către Agenția pentru Protecția Mediului Vâlcea, în cadrul procedurii de evaluare a impactului asupra mediului.

19 Martie 2024
  • Mesajul Patriarhului Daniel de Ziua Mondială a Bolnavului

11 februarie – grija față de cei bolnavi, datorie socială și responsabilitate creştină

9 Februarie 2024
  • Te Deum în biserici de Ziua Naţională a României

De Ziua Naţională a României, vineri, 1 decembrie 2023, după Sfânta Liturghie, în catedralele eparhiale, bisericile parohiale şi mânăstirești din ţară şi străinătate va fi oficiată slujba de mulţumire pentru libertatea şi unitatea neamului românesc, precum şi de cinstire a eroilor care au înfăptuit Marea Unire naţională a românilor în anul 1918, autentice personalități morale, politice și culturale.

29 Noiembrie 2023
  • Anunț Amenajament Fond Forestier

ARHIEPISCOPIA RÂMNICULUI și SFÂNTA MĂNĂSTIRE MAMU, având proprietăți în județele Vâlcea și Olt,  anunță publicul interesat asupra disponibilizării proiectului de plan, precum și definitivarea Raportului de Mediu pentru „Amenajamentul Fondului Forestier Proprietate Privată aparținând Arhiepiscopiei Râmnicului și Mănăstirii Mamu, județele Vâlcea și Olt, organizat în U.P.I.  Arhiepiscopie – Mamu din cadru Ocolului Silvic Drăgășani – U.P.I Mamu, U.P.

12 Iunie 2023

9 Iunie 2023
  • Anunț Amenajament Fond Forestier

Arhiepiscopia Râmnicului și Sfânta Mănăstire Mamu, având proprietăți în județele Vâlcea și Olt, anunță publicul interesat asupra disponibilizării proiectului de plan, precum și definitivarea Raportului de Mediu pentru „Amenajamentul Fondului Forestier Proprietate Privată aparținând Arhiepiscopiei Râmnicului și Mănăstirii Mamu, județele Vâlcea și Olt, organizat în U.P.I.  Arhiepiscopie – Mamu din cadru Ocolului Silvic Drăgășani – U.P.I Mamu, U.P.

19 Mai 2023
  • Comunicat de presă

Arhiepiscopia Râmnicului a luat act cu tristeţe de reţinerea călugărului de la Mănăstirea Frăsinei în urma acuzelor de natură juridico-penală a faptelor puse în sarcina acestuia.

20 Februarie 2023
  • Document cu Legământ de Blestem

Înaltpreasfințitul Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, împreună cu Protos. Onisifor Petrescu, Starețul Mănăstirii Frăsinei, au întrunit, în ziua de 10 ianuarie 2023, Consiliul Duhovnicesc care a hotărât:

10 Ianuarie 2023
  • Porțile Mănăstirii Frăsinei rămân deschise pentru credincioși și pelerini, iar duhovnicii îi vor îndruma fără a-și neglija rânduiala athonită și îndatoririle din cadrul obștii

În urma apariției în mass-media a unor informații neadevărate privitoare la schimbarea rânduielilor de la Mănăstirea Frăsinei, Arhiepiscopia Râmnicului reafirmă faptul că, potrivit rânduielilor statornicite de Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, Episcopul Râmnicului, mănăstirea își rânduiește viața astfel încât să dea dovadă de aleasă și desăvârșită trăire duhovnicească, de practicarea virtuților creștine, de păstrarea rânduielilor la slujbele religioase, de bogată mângâiere sufletească și de pildă de viață creștinească, atât pentru viețuitorii ei, cât și pentru închinători.

3 Decembrie 2022
  • Comunicat de presă

Referitor la afirmațiile aduse în mediul online de către Cristi Călin, facem următoarele precizări:

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie nu are nicio legătură cu cazul deputatului Aurel Bălășoiu pe care l-a întâlnit o singură dată cu ocazia oficierii unei slujbe în biserică.

Referitor la celelalte acuze, acestea nu sunt altceva decât niște calomnii izvorâte dintr-o frustare declarată personal și care este cauzată de faptul că a fost exclus din viața monahală și nu a putut urma studii teologice universitare, în urma retragerii binecuvântării, ca urmare a unui comportament dovedit incompatibil cu morala creștină.

4 Octombrie 2022
  • Apel la rugăciune pentru încetarea secetei

În contextul foarte îngrijorător, creat de seceta care afectează masiv agricultura şi alte domenii de activitate, Patriarhia Română adresează un îndemn părintesc către toate Eparhiile sale, pe teritoriile cărora seceta persistă, să oficieze rugăciunile care se rostesc stăruitor „la vreme de secetă”.

9 Iulie 2022