comunicat de presă

• Sfântul Sinod: Primele decizii din 2021

În ziua de 25 februarie 2021, în Palatul Patriarhiei din Bucureşti, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, s-a desfășurat ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

26 Februarie 2021
  • A fost necesar să arătăm prin fapte cât de importantă este filantropia: Patriarhul Daniel

Biserica a marcat anul comemorativ al filantropilor români (2020) prin activităţi concrete, a afirmat Patriarhul Daniel în deschiderea şedinţei Adunări Naţionale Bisericeşti organizate miercuri la Palatul Patriarhiei.

24 Februarie 2021
  • Patriarhul: Mesaj de condoleanțe și consolare în urma incendiului de la Spitalul „Matei Balș”

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel transmite un mesaj de condoleanțe și consolare în urma incendiului de la Spitalul „Matei Balș” in București:

29 Ianuarie 2021
  • Calendarele bisericeşti autentice nu sunt convertibile în material electoral

Patriarhia Română a aflat cu surprindere că o entitate politică aflată în campanie electorală a tipărit, cu scopul de a le oferi cetățenilor ca material electoral, calendare creştin-ortodoxe (false) care conţin nu doar o siglă politică, ci inclusiv greşeli liturgice şi tipiconale, omisiuni sau înscrieri eronate ale unor sfinţi români canonizaţi recent şi ale unor sărbători religioase.

24 Noiembrie 2020
  • Programul Sărbătorii Sf. Cuv. Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor

Biroul de Presă al Patriarhiei Române a transmis un comunicat în care anunţă programul sărbătorii Sf. Cuv. Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor.

23 Octombrie 2020
  • Patriarhul Daniel: Apel la coresponsabilitate şi cooperare, pentru a evita constrângeri excesive

Mesajul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel referitor la interzicerea în acest an a pelerinajului la Sfânta Cuvioasă Parascheva pentru credincioşii care nu locuiesc în municipiul Iaşi, 9 octombrie 2020:

10 Octombrie 2020
  • Sfântul Sinod recomandă intensificarea activităților dedicate familiei

29 Septembrie 2020
  • 13 ani de la întronizarea Preafericitului Părinte Daniel ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române

Miercuri, 30 septembrie 2020, Biserica Ortodoxă Română aniversează 13 de ani de la întronizarea Preafericitului Părinte Daniel ca Patriarh.

25 Septembrie 2020
  • Patriarhul, mesaj la începerea școlii: Educaţia este prioritatea fundamentală a oricărei societăţi care doreşte dezvoltarea

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a transmis la începutul noului an școlar 2020-2021 un mesaj pentru toţi elevii, părinţii şi cadrele didactice din învăţământul preuniversitar.

8 Septembrie 2020
  • Noi îndrumări bisericești care se aplică din data de 1 septembrie 2020

Cancelaria Sfântului Sinod a transmis miercuri un document cu actualizarea punctului nr. 14 din Îndrumările adresate recent parohiilor şi mănăstirilor din Patriarhia Română, în contextul epidemiei cu noul coronavirus.

2 Septembrie 2020
  • 16 august, comemorare în toate bisericile. Patriarhia Română salută declararea noii zile naționale

Patriarhia Română apreciază declararea zilei de 16 august ca Ziua Națională pentru comemorarea martirilor Brâncoveni și de conștientizare a violențelor împotriva creștinilor și anunță că această comemorare va fi celebrată duminică în toate bisericile.

14 August 2020
  • Mesaj de compasiune și solidaritate pentru poporul libanez

Patriarhia Română transmite un mesaj de compasiune și solidaritate pentru poporul libanez în urma exploziei de marți în care au murit cel puțin 100 de persoane:

6 August 2020