Catehizare și recunoștință la Parohia Călimănești II

12 Martie / Învățământ

Jertfa celor 40 de mucenici din Sevastia a fost explicată pe înțelesul copiilor, la Centrul de creație „Maria-Alina Preoteasa”, al Parohiei Călimănești II.

După participarea la Sfânta Liturghie, membrii centrului catehetic al Parohiei Călimănești II au desfășurat un atelier de creație, în cadrul căruia, părintele paroh Iulian Lixandra a susținut cateheza despre Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia.
Pentru că această zi, a fost dedicată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române și pomenirii celor care au pătimit în închisorile comuniste și tuturor martirilor care au fost prigoniți pentru credința în Hristos, membrii centrului au împărțit pentru cei adormiți colaci și au depus flori la monumentul eroilor din incinta bisericii parohiale.