Activităţi sociale la Parohia Ioneşti II

27 Martie 2017 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Parohia Ioneşti II din Protopopiatul Drăgăşani, în ziua sărbătoririi praznicului Bunei Vestiri, după săvârşirea Sfintei Liturghii, în prezenţa a peste 200 de enoriaşi s-a oficiat Taina Sfântului Maslu.

La final, părintele Alin Mihai de la Parohia Blejani - Scundu, a susţinut cateheza ,,Puterea vindecătoare şi sfinţitoare a Sfintei Liturghii necesară pentru mântuirea omului”.

Părintele Constantin Diaconu împreună cu preoţii slujitori au mers la casa tânărului Andrei Ciprian Drăguţ, în vârstă de 28 de ani, mobilizat de 7 ani la pat în urma unui accident rutier grav, unde au continuat sfintele rugăciuni. Totodată, în cadrul vizitei pastorale a fost oferit suport moral şi material familiei tânărului, pentru a putea depăşi momentele dificile cu care s econfruntă în această perioadă.