Activități sociale ale Biroului de catehizare a rromilor

28 Noiembrie 2018 / Biroul de catehizare a rromilor

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în data de 27 noiembrie au continuat acțiunile social-filantropice inițiate de către părintele Nicolae Dorin Buda, inspector coordonator al Biroului Eparhial de Catehizare a rromilor din Arhiepiscopia Râmnicului.

Acțiunile se desfășoară în parteneriat cu Parohia Ostroveni din Râmnicu-Vâlcea. În cadrul acestora au fost oferite haine și alimente familiilor de rromi din comunitatea Gura Văii, donate de către credincioșii Parohiei Ostroveni.

Prin activitățile educative și sociale desfășurate, Biroul de catehizare a rromilor își propune identificarea situațiilor de criză cu care se confruntă membrii acestei etnii, oferind în același timp sprijin în vederea promovării toleranței și a respectului în cadrul comunităților parohiale.