Lucrările Cercului Pastoral Orlești

25 Octombrie 2018 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 24 octombrie, la Parohia Fișcălia din comuna Ionești, Protoieria Drăgăşani, s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral Orlești.

Întâlnirea a debutat cu slujba de Te Deum și a  continuat cu susținerea temei Rolul și activitatea slujitorilor Bisericii, promotori ai unirii românilor, de către părintele Mihai Chiriță.

Părintele a evidențiat recunoașterea meritelor clerului ortodox din partea academicienilor, istoricilor și intelectualității românești, amintindu-l în acest sens pe academicianul Constantin Bălăceanu-Stolnici: „Unirea cea mare din 1918 a fost rezultatul unei lungi, grele și sistematice pregătiri atât a celor din Vechiul Regat, cât și a celor din Transilvania, la care Biserica Ortodoxă a avut un rol important”.

Dintre ierarhii care au contribuit la realizarea unității de neam, a fost amintit episcopul Miron Cristea care, printre altele, spunea: „În fața asupririlor și a nedrep­tăților, pe cari nu le puteam opri, ne-am retras resemnați la vetrele familiilor și la altarele bisericilor noastre; și acolo am străjuit cu neadormită grijă și am salvat scumpele comori ale sufletului: legea, limba, datinile strămoșești și toată moștenirea ființei noastre etnice de români.”

În partea a doua a întâlnirii, au fost identificate mijloace pastorale privitoare la intensificarea activităților culturale, misionare și sociale în parohii.