,,Phirutno vas o des - Pelerin pentru o zi”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  Părintele Nicolae Dorin Buda, inspector  coordonator al  Biroului Eparhial de Catehizare a rromilor din Arhiepiscopia Râmnicului, în parteneriat cu Școala Primară Sînbotin, în cadrul programului Să știi mai multe, să fii mai bun, a organizat luni, 22 mai, un pelerinaj la Mănăstirea Cozia la care au participat tineri rromi.

Activitatea face parte din programul „Phirutno vas o des - Pelerin pentru o zi”. De asemenea, cei mici s-au bucurat și de o plimbare prin parcul  din Călimănești.

Pelerinajul constituie unul dintre principalele mijloace de apropiere a tinerilor de Biserică, împlinind, într-un anume mod, nevoia de căutare a valorilor credinței, de cunoaștere a experiențelor duhovnicești a sfinților, dar și a modalităților de fixare a acestora în cadrul  comunităților prin lucrarea lui Dumnezeu și a sfinților.