Lucrările Cercului pastoral-misionar Călimănești

26 Septembrie 2018 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marți, 25 septembrie, la Parohia Păușa din Protoieria Călimănești s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral-misionar Călimănești.

Întâlnirea preoților a avut loc în biserica parohială, cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, și a debutat cu săvârșirea slujbei de TeDeum. În continuare, părintele Eduard Toader a prezentat un referat despre Marea Unire din 1 decembrie 1918, în care a subliniat idealul poporului român, înainte de Marea Unire, de a deveni un stat unitar național, precum și conștiința de neam și dreapta credință care au contribuit la realizarea acestui ideal. Subiectul prezentat, motivat de împlinirea a o sută de ani de la Marea Unire, a avut în vedere reafirmarea importanței unității naționale „în cuget și în simțire”, unitate fundamentată pe aceleași valori ale credinței și ale familiei tradiționale, care au stat dintotdeauna la temelia oricărei comunități solide și trainice.