Cerc pastoral-misionar în Protopopiatul Horezu

17 Februarie 2020 / Administrativ

Preoții de la parohiile arondate cercului pastoral-misionar nr. 2 al Protopopiatului Horezu s-au întrunit vineri, 14 februarie, la biserica cu hramul Izvorul Tămăduirii și Sfinții fără de arginți Cosma și Damian din parohia Spital Horezu, orașul Horezu.

Tema întrunirii pastoral-misionare a fost dedicată „Anului omagial al pastorației părinților și copiilor”.

„Activitatea pastoral-misionară din Protopopiatul Horezu, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, continuă prin întâlnirile clericilor cercului pastoral-misionar nr. 2 Horezu. Întâlnirea a debutat cu Taina Sfântului Maslu şi a continuat cu prezentarea temei «Pastorația adulților, familia creștină și provocările ei actuale», susţinută de către preotul de caritate Dumitru Chera, de la biserica din incinta Spitalului Horezu.

Următoarea întâlnire a preoţilor din cadrul cercului pastoral-misionar nr. 2 Horezu va avea loc în data de 12 mai, la biserica parohiei Pietreni II”, a precizat preotul Vasile-Emanoil Găman, de la parohia Foleștii de Sus.