Cerc pastoral-misionar în Parohia Sutești

4 August 2015 / Administrativ

Vineri, 31 iulie 2015, la Biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din comuna Sutești, județul Vâlcea, Protoieria Drăgășani, a avut loc cercul pastoral-misionar lunar, cu tema „Actele financiar-contabile ale parohiei”.

Întâlnirea a debutat cu săvârșirea Acatistului Sfintei Cruci și a rugăciunilor de ploaie.

După ce părintele paroh Marinescu Ion a prezentat câteva aspecte legate de actele parohiei și de buna lor întocmire, au avut loc discuții libere pe această temă, pentru ca toți preoții participanți să înțeleagă necesitatea întocmirii corecte a tuturor actelor parohiale. La cerc au participat părintele protopop-suplinitor Bârneață Daniel, preoții arondați cercului, precum și profesori de religie din orașul Drăgășani.