Cercul pastoral-misionar Horezu I

9 August 2016 / Viața Eparhiei

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în data de 7 august 2016, la Parohia Șerbănești din localitatea Păușești, a avut loc întrunirea Cercului Pastoral-Misionar Horezu I.

Întrunirea a debutat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, urmată de susținerea temei „Cultivarea iubirii, a prieteniei și a respectului față de aproapele precum și ajutorarea oamenilor nevoiași – valori esențiale în vederea formării tineretului creștin ortodox”, de către părintele Roland Deaconu.

Părintele Mălin-Constantin Zamfir, responsabilul cercului, a condus discuțiile din partea a doua a întrunirii spre analizarea și accentuarea activităţilor cultural-educative pentru atragerea şi formarea copiilor şi a tinerilor în spiritul creştin ortodox prin continuarea activităţilor pastorale de catehizare a tineretului.

Următoarea întrunire a Cercului Pastoral Pastoral-Misionar Horezu I, va avea loc în data de 14 septembrie, la Parohia Tâlvâci – Păușești.