Tămăduire și catehizare la Parohia Târg-Horezu

27 Noiembrie 2023 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop, Varsanufie, vineri, 24 noiembrie, la Parohia Târg-Horezu, a avut loc o nouă activitate dedicată membrilor Centrului de zi Dreptul Simeon. Cu acest prilej, după săvărșirea Tainei Sfântului Maslu, a fost susținută cateheza intitulată „Importanța postului în viața creștinilor”.

În cadrul catehezei, părintele paroh, Vulpe Constantin Dorel a vorbit celor prezenți despre post și importanța lui, arătând că: „acesta nu este un act de pedeapsă ci o jertfă a noastră adusă lui Dumnezeu și o dovada de putere a creștinului, pentru că prin post omul arată că îl pune pe Dumnezeu în viața sa mai presus decât toate darurile materiale. Postul este înfrânarea de toate mâncărurile, sau, la caz de boală, numai de unele, de asemenea şi de băuturi şi de toate cele lumeşti si de toate poftele cele rele, pentru ca să poată creştinul să îşi facă rugăciunea lui mai cu înlesnire şi să îi fie milostiv Dumnezeu. Încă şi pentru a ucide poftele trupului şi a primi harul lui Dumnezeu”.