Atelier de pictură la Parohia Călimănești II

26 Martie / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Parohia Călimănești II, înaintea praznicului Bunei Vestiri, a avut loc un atelier de pictură intitulat Primăvara în culori”.

La centrul de creație „Maria-Alina Preoteasa al Parohiei Călimănești II, a avut loc, duminică, 24 martie, un atelier de pictură la care au participat tinerii parohiei, însoțiti de preotul paroh Iulian Lixandra, alături de cadre didactice din comunitate. Tinerii au dat frâu liber imaginației, iar lucrările realizate cu elemente florale, au fost expuse în cele din urmă în pridvorul bisericii parohiale, spre a fi apreciate de enoriașii prezenți la marele praznic al Bunei Vestiri.
Părintele paroh a susținut în cadrul atelierului, cateheza intitulată „Maica Domnului - mama noastră a tuturor”.