Povesti cu îngerași pentru copilași de 1 Iunie

1 Iunie / Social

Părintele Gheorghe FIligean de la Parohia Salatrucel, din Protoieria Călimănești, în cadrul manifestărilor dedicate Zilei Copilului s-a întâlnit ce preșcolarii de la „Grupa Albinuțelor,” a grădiniței din localitate.

Celor mici, părintele le-a citit povești cu îngerași pentru copilași și a participat la activitatea „Eu aduc pacea", în care cei mici au colorat, decupat și lipit imagini sugestive.
„De educaţia religioasă sunt responsabili deopotrivă familia, Biserica şi şcoala.
Biserica însăşi este datoare să se îngrijească de fiecare mlădiţă a ei, pentru a o ajuta să crească în duh şi adevăr, spre desăvârşirea în Hristos. Împreuna-participare a credincioşilor la rugăciunile Bisericii duce la dezvoltarea solidarităţii şi iubirii aproapelui, dar, în același timp, și participarea noastră la activitățile școlii are menirea de a-i apropia pe copii șifamiliile lor de Biserică și de Dumnezeu”, a spus părintele Gheorghe Filigean.