Activităţi culturale pentru cinstirea deţinuţilor politici

10 Martie 2017 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 9 martie și la Parohia Cheia s-a săvârșit slujba de pomenire pentru deținuții politici anticomuniști din perioada 1944-1989. Totodată la şcoala din localitate s-a desfăşurat o activitate în cadrul parteneriatului şcoală - biserică.

Şcoala din localitate poartă numele Ionescu Cheianu, fiu al satului şi  preot al localitatii, care a suferit în închisorile comuniste, fapt pentru care Părintele paroh  Lică Nicolae a  vorbit elevilor despre regimul comunist,  lipsa libertăţii  de exprimare şi a  libertăţii religioase  din  acele vremuri, dar şi despre Ssfinţii închisorilor.

Încercarille prin care au trecut cei prigoniţi au fost ilustrate evocând figura protului cărturar Ionescu Cheianu arestat  la ora 3 dimineaţa, închis, bătut, care avea 80 de kilograme când a fost arestat şi care s-a întors cântărind numai 40 de kilograme.

Elevii şi profesorii au mers la biserica parohială unde s-a tinut slujba de pomenire şi Sfântul Maslu.