Activități filantropice în Parohia Crețeni

11 Martie 2019 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în  Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, la inițiativa părintelui protoiereu Daniel Bîrneață, persoanele vârstnice și bolnave din Parohia Crețeni au fost vizitate și încurajate în răbdare și credință, primind hrană caldă.

„Este duminica în care ne pregătim trupurile și sufletele pentru vremea Postului Mare. Acum căutăm împăcarea cu Dumnezeu, prin post, rugăciune înmulțită și fapte de milostenie. Lumina faptelor bune este haina sufletească în care ne îmbrăcăm în vremea Patruzecimii. Acest repetat urcuș liturgic și duhovnicesc al Bisericii, Postul Sfintei Învieri ne aduce din nou pe calea către Rai. Cel care se pregătește să intre prin ușile pocăinței poartă cu el, prin firea sa, întreaga lume, care se vindecă astfel pas cu pas, cu fiecare om care se sfințește în perioada Sfântului și Marelui Post ce ne stă în față”, i-a îndemnat părintele Daniel Bîrneață pe toți cei implicați activitățile filantropice.